VATİLATÖRLER VE TAVAN PERVANELERİNİN TARİHÇESİ

Tarih: 17.04.2023 13:29
VATİLATÖRLER VE TAVAN PERVANELERİNİN TARİHÇESİ

Vantilatörlerin tarihi, insanların sıcak havalarda serinlemek için yaratıcı çözümler bulmalarıyla başladı. İlk olarak, insanlar el yapımı aletlerle havayı hareket ettirmeye çalıştılar. Daha sonra, eski Mısır'da Nil Nehri üzerinde yel değirmenleri kullanıldı ve bu, havayı hareket ettirmek için ilk mekanik yöntemlerden biriydi.

Vantilatörlerin modern tarihi, 1800'lü yılların başlarında başladı. 1882'de Philip Diehl, ilk elektrikli vantilatörü icat etti. Bu vantilatör, hala günümüzde bile kullanılan benzer bir tasarıma sahipti - üç kanatlı bir pervane, motor ve dönen bir taban.

Tavan pervanelerinin tarihi de benzer şekilde başlar. Tavan pervaneleri, sıcak havalarda havayı hareket ettirmek için kullanılmaya başlandı. İlk tavan pervanesi 1882'de Philip Diehl tarafından icat edildi. Bu pervane, elektrikli bir motor ve dört kanatlı bir pervaneye sahipti. Ancak, bu pervane, çoğu modern tavan pervanesi gibi asma tavanlara monte edilmedi.

Tavan pervaneleri, günümüzde çok popüler ve yaygın bir ev aksesuarı haline geldi. Modern tavan pervaneleri, genellikle hafif alaşımlı malzemelerden yapılmıştır ve çoğu modelde değiştirilebilir hızlar, yönler ve ışıklandırma seçenekleri bulunur.

 

Yükleniyor...